همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی
حضرت علی (ع) راه تحقق جامعه همدل را درک متقابل وظایف، خیرخواهی و نصیحت، یاری رسانی نیکو و امر به معروف و نهی از منکر می دانند.مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۴ را با عنوان “دولت، ملت، هم دلی و هم زبانی” نامگذاری کردنددر شعار امسال، همدلی نماد هماهنگی های باطنی است و همزبانی نماد هماهنگی های بیرونی است. قلمرو این هم دلی و هم زبانی، همه میدان‌هایی است که پیشرفت کشور و تحقق عدالت و گسترش معنویت، به آن نیاز دارند .اگر چه رابطه و حقوق بین دولتمردان و مردم ، امری دو سویه است، اما به حکم قاعده ی منطقی «الناس علی دین ملوکهم » وظیفه ی دولتمردان در این امر سخت تر از مردم و رسانه ها است.از این حیث، افزودن پسوند «هم زبانی» در عنوان سال،می تواند دلالتی دال بر این بخش از منازعاتی باشد که در سال های اخیر رخ داده است.
پیوندهای روزانه
پیوندها
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۳۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

عهد در لغت به معنای پاسداری و سرکشی کردن و حفظ چیزی می‌باشدو در اصطلاح به قراردادها و پیمان‌هایی که باید آنها را حفظ کرد و دقیقاً رعایت نمود عهد گفته می‌شود.مهمترین سرمایه یک جامعه اعتمادی است که افراد به یکدیگر دارند و هر چیزی که این اعتماد و همبستگی را تقویت کند، مایه سعادت و پیشرفت جامعه است و هر آنچه که به آن لطمه بزند، عامل شکست و بدبختی است.

سراسر دنیا با موضوع «اعتماد» درگیر هستند. برخی می توانند سطوح بالایی از اعتماد را ایجاد و حفظ کنند. با اینحال بسیاری در این کار موفق نیستند، بنابراین، همیشه چرخه های منفی و نزولی کم اعتمادی و عدم اعتماد ایجاد می کنند بحران شدید کم اعتمادی که در سراسر دنیا وجود دارد، با تاثیرات زیانباری که بر زندگی اجتماعی و رفاه مالی دارد، موسسات و شرکت های دنیا و روابط کاری و زندگی های شخصی را در کام خود می کشد. روابط و فرهنگ های با «اعتماد زیاد»، نه تنها باعث افزایش کامیابی می شوند، بلکه انرژی و شادی را نیز افزایش می دهند.
http://www.beytoote.com/images/stories/psychology/ra4-1891.jpg
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۳۴
ابراهیم محمودزاده

آرمان ها و آرزوهای هر فرد، خانواده، جامعه و کشوری بزرگترین سرمایه آن کشور و شهروندانش محسوب می شود. زیرا آرمان خواهی و مطالبه گری فرد و جامعه پیش نیاز هر گونه پیشرفتی می باشد. مدیریت سرمایه های ملی، اعم از: معنوی، سیاسی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نمادین و ...، دانش و بینش خاص خود را لازم دارد.از طرف دیگر، فرهنگ هر جامعه، که مجموعه ای از خلق و خوها، هنجارها، ارزشها و اعتقادات، بایدها، نبایدها، رسم و رسوم آن جامعه هست، موتور محرکه، پیشرفت و توسعه ی عدالت محور می باشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۳۳
ابراهیم محمودزاده

همه ‌ساله یک شعار محوری به تناسب شرایط و اقتضائات زمانی به ‌عنوان نقشه راه کشور از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام می ‌گردد که نقش به ‌سزایی در پیشبرد اهداف نظام اسلامی و تحقق آرمان ‌های انقلاب اسلامی دارد.این شعار در سال جاری تحت عنوان «دولت و ملت؛ همدلی و هم ‌زبانی» اعلام گردیده که نخستین ویژگی آن، وجه تمایزی است که با سایر شعارهای گذشته دارد. شاخصه ممتاز این شعار در جنبه اجرایی و عملیاتی آن نهفته است که آن ‌را از شکل نمادین خارج ساخته و در واقع راهکاری برای تحقق سایر شعارها ازجمله اقتصاد و فرهنگ می ‌باشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۳۲
ابراهیم محمودزاده
http://www.resalat-news.com/Uploads/NewsPics/20150506191631972.gif

سال 1394 از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی» نامیده شده است. این نامگذاری در حالی صورت پذیرفته که ایالات متحده و سایر کشورهای قدرتمند غربی در جهت ایجاد محرومیت و محدودیت برای ایران اسلامی کاملاً همدل و همزبان شده و با ائتلاف و اتحادی نامبارک در این مسیر از هیچ حرکتی همچون؛ تحریم های ناجوانمردانه، سیاه نمایی، دروغ پردازی، تبلیغات منفی و ... فروگذار نکرده اند. بر همین اساس چند سالی است که پتانسیل قابل توجهی از امکانات و توان کشور بجای آنکه معطوف به توسعه  کشور باشد گرفتار جریانات فرسایشی مذاکرات 5+1 و اثبات حقوق اولیه خود گردیده است. لذا به نظر می رسد اتحاد حداکثری و همدلی و همزبانی دولت و ملت ایران اسلامی ضمن آن که سبب شکوفایی استعدادها و ظرفیت های عظیم و مهم داخلی و همچنین افزایش توان مقابله و ایجاد هم افزایی در مواجهه با بیگانگان و مشکلات پیش روی کشور می گردد، مانع هرز منابع و ثروت های عمومی نیز می شود. وقتی می گوییم همدلی منظور این است که دولت و ملت ابتدا خود را در جایگاه، دیدگاه، مسئولیت ها و محدودیت های طرف مقابل قرار دهند، آنگاه احساسات و هیجانات خود را از دیدگاه و جایگاه او مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام به تصمیم گیری، ارائه راه حل و اظهار نظر نمایند. اگر این مراحل در ارتباطات فی مابین دولت و ملت به صورت کامل رخ دهد مسلماً برچسب زدن، قضاوت و پیشداوری کردن، درشت نمایی یا ریز نمایی، سرزنش کردن یا غفلت کردن و ... رخ نداده و فرآیند همدلی و همزبانی به صورت کامل محقق می شود. بر همین اساس می توان برخی از مهمترین عرصه هایی که سبب افزایش همدلی و همزبانی میان دولت و ملت می گردد را به شرح زیر بیان نمود:

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۳۱
ابراهیم محمودزاده

http://www.resalat-news.com/Uploads/NewsPics/20150621191456829.gif

بیش از ۳۰ سال است ایران تحت تحریم آمریکایی‌هاست. ۱۰ سال است این تحریم‌ها تشدید شده اما نتوانسته‌ آثار وجودی خود را در بازارهای ایران نشان دهد. اقتصاد ایران همچنان نشاط خود را در داخل حفظ کرده است. هزاران کارآفرین و میلیونها انسان در زیر سقف کارخانه‌ها و در مزارع دست اندرکار تولید هستند. نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی است و با این اقتدار، آمریکا و هم پیمانان آن هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.ایرانیان یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند اما ده درصد منابع جهان در روی زمین و زیرزمین را در اختیار دارند. ایران به تنهایی می‌تواند بیش از ۳۰۰ میلیون جمعیت را به راحتی اداره کند.

اما برخی مشکلات گریبانگیر کشور است که عمدتاً به ناکارآمدی مدیران اقتصادی کشور برمی‌گردد. فقر، فساد و بیکاری به تعبیر رئیس جمهور ۳ منکر اقتصاد کشور است. قوانین و مقررات زیادی برای برون‌رفت از این مشکلات وجود دارد اما در عرصه عمل کارآمدی ندارند. بسیاری از مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها برنمی‌گردد، به مدیریت‌های ناکارآمد برمی‌گردد. این تکیه کلام مسئولان کشور است.چرا چرخ اقتصاد ما کند می‌چرخد؟ علت چیست؟وچرا وحدت اراده‌ها شکل نمی‌گیرد؟
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۳۰
ابراهیم محمودزاده

http://nedayegonabad.ir/wp-content/uploads/2015/09/IMG12442479.jpg

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال 1357، این پیش بینی وجود داشت که انقلاب با ساختارهای استکباری و استثماری جهان دچار چالش و ستیز شود. در دنیایی که به سمت مادی گرایی و حاکمیت زر، زور و تزویر پیش می‌رفت وقوع چنین انقلابی به مثابه ضربه‌ای مهلک بر پیکره نظام سلطه به شمار می‌رفت.به فاصله چند ماه از پیروزی انقلاب، شیپور جنگ اقتصادی با نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران از سوی نظام سلطه نواخته و سرمایه‌های ایران در خارج از کشور بلوکه شد. با گذشت زمان هر چه نظام جمهوری اسلامی ایران قدرت بیشتری می‌یافت، تحریم‌ها نیز به همان میزان سنگین‌تر و گسترده‌تر می‌شد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۲۸
ابراهیم محمودزاده

یادآوری هشدارهای مکرر مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی و لزوم تحقق آن از سوی مسئولین، این مسأله را به ذهن متبادر می‌کند که به چه علت در این خصوص اقدام مناسبی صورت نگرفته است که معظم له در دو سخنرانی مهم[1] خود در مبارک رمضان (نهم ماه مبارک رمضان سال گذشته و ششم ماه مبارک امسال ) در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی به دست اندرکاران تذکر جدی داده‌اند؟

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۲۸
ابراهیم محمودزاده

معمولا مقام معظم رهبری با توجه به بررسی‌های کارشناسی که توسط کارشناسان انجام می‌گیرد و مستند به آمار و ارقام و استنادات علمی سال‌ها را نامگذاری می‌کنند و این نامگذاری پیشانی اقدامات و عملکرد همه آحاد ملت ایران به ویژه مسئولین خواهد بود.4 واژه مهم اقتصاد، فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی را در شعار امسال درمی‌یابیم و همچنین اینکه مقام معظم رهبری فرمودند در سال 92 حماسه سیاسی انجام شد اما حماسه اقتصادی شکل نگرفت. البته زیرساخت‌های قانونی و ابلاغ سیاست‌ها برای حماسه اقتصادی انجام شد.نیاز امروز جامعه ما دو موضوع مهم "اقتصاد و فرهنگ" است،

دلیل این موضوع نیز این است که اقتصاد و فرهنگ رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند و فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها از سوی دشمن به علت تغییر و استحاله فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران شکل می‌گیرد. یعنی دشمنان به دنبال این هستند که با فشارهای اقتصادی فرهنگ نظام را تغییر دهند.جهاد اقتصادی صرفاً به مفهوم پیشرفت اقتصادی و حرکت رو به رشد متغیرهای کمی اقتصادی نیست، اگرچه نفس این نوع پیشرفت امری ممدوح و قابل تقدیر است. جهاد اقتصادی در چارچوب انگاره حرکت جهادی و براساس فهم دقیق مفاهیم اقتصاد اسلامی قابل تبیین و تفسیر است. اقتصاد اسلامی به‌طور موازی و هماهنگ، پیشرفت اقتصادی را همراه با رشد معنویت و توسعه مکارم اخلاقی تعریف کرده است و برای اجرای دقیق آن برنامه‌ریزی می‌کند.موج هواخواهی از پیام نوروزی ارزشمند و راهگشای رهبری معظم انقلاب ستودنی و قابل اعتنا می باشد.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۹
ابراهیم محمودزاده

اقتصاد ایران در زمان طاغوت یک اقتصاد وابسته به غرب، مونتاژی و عمدتاً متکی به مستشاران خارجی بود؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی، اهداف بلندی همچون استقلال اقتصادی، خود اتکایی، ایجاد اشتغال کامل و ایجاد یک زندگی استاندارد و آسوده برای شهروندان در دستور کار مسئولان و بخش های اقتصادی نظام اسلامی قرار گرفت. البته با وجود این اهتمام از سوی مدیران انقلابی، عملیاتی کردن این مهم با چالش ها و موانع زیادی از سوی دشمنان مواجه شد. با اینکه اقتصاد ایران با مشکلات و موانع متعددی همچون تحریم های گسترده و جنگ هشت ساله و توطئه های مختلف دست وپنجه نرم کرد؛ ولی توانست در بسیاری از زمینه های اقتصادی، بنا به اقرار و اعتراف موسسات معتبر و علمی، به رتبه های خوبی دست پیدا کند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۷
ابراهیم محمودزاده

http://img7.irna.ir/1394/13940102/81549053/81549053-6349441.jpg

پیشرفت و تکامل، یک احساس فطری است که در ذات انسان نهفته و انسان از ابتدای زندگی اجتماعی خود، همواره سعی در پیشرفت و بهبود شرایط زندگی خود داشته است. امروزه پیشرفت در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجهه همت تمام نظام‏های سیاسی است. اهمیت پیشرفت و تعالی در جهان کنونی به گونه‏ای است که گام برنداشتن یک جامعه در جهت پیشرفت، به منزله مرگ تدریجی و نابودی آن جامعه خواهد بود. بر همین اساس، زیربنا و اساس فکری رهبران و دولت‏مردان تمام جوامع را، گسترش پیشرفت همه‏جانبه از طریق ارائه راه‏کارهای اساسی با شاخص‏های معین تشکیل می‏دهد. رسیدن و دست‏یابی به پیشرفت در هر جامعه‏ای مستلزم تعیین راه‏کار، بهره‏گیری از الگو و در نظر گرفتن شرایط و شاخص‏هاست.به همین دلیل موضوع پیشرفت برای نظام جمهوری اسلامی و طراحی الگوی بومی یکی از حیاتی‌ترین مفاهیم موردنیاز برای بقای انقلاب اسلامی است. مقوله‌‌ای که عنوان دهه‌چهارم انقلاب (پیشرفت و عدالت) هم مزین بدان است و در سال‌های اخیر رهبر انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای بدان نموده‌‌اند. یکی از لوازم گریزناپذیر رسیدن به الگوی پیشرفت توجه به الگوها و رویکردهای موجود و شناخت دقیق اشکالات و خلأهای آنها از یکسو و نقاط مثبت آن در سوی دیگر است.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۵
ابراهیم محمودزاده

سال ۱۳۹۳ نیز به مانند سال‌های پیشین مزین به پیام نوروزی مقام معظم رهبری گردید. در این راستا بررسی و تحلیل ابعاد همه جانبه این پیام می‌تواند زمینه ساز اجرای هرچه بهتر آن و شکوفایی کشور باشد.

http://www.dl.vatanphoto.com/tarah/1/28.jpg
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۴
ابراهیم محمودزاده

سال 1393، نخستین سال از دهة نود شمسی، در حالی آغاز شده است که جهان و بخصوص خاورمیانه دچار تحولات بنیادی شده و مرحلة جدیدی در تاریخ آن رقم خورده است که بی‌گمان با هوشیاری مردم مسلمان منطقه، موجب ترقّی و استقلال و پیشرفت کشورهای مسلمان و رفع نفوذ و سلطة بیگانگان خواهد شد.نخست باید تعریفی از اقتصاد فرهنگ ارایه بدهیم. اقتصاد فرهنگ در سطح خرد یعنی تخصیص منابع مالی به مقدورات و فعالیت های پژوهشی – آموزشی و تبلیغی ای که در جامعه صورت می گیرد. نکته بسیار مهم در اقتصاد فرهنگ این است که باید برای تخصیص منابع به این فعالیت ها از الگوی مناسب پیروی شود و برای هر یک از حوزه ها به تناسب همان حوزه هزینه کرد.به عبارت دیگر اگر اولویت بندی ها بر مبنای نظام سرمایه داری سامان یابد قطعاً نتیجه معکوس خواهد شد. برای مثال اگر فرهنگ و هنر در خدمت اقتصاد باشد با نظام ارزشی جامعه ما تناسبی نخواهد داشت.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۳
ابراهیم محمودزاده

http://www.rasanews.ir/Images/News/Larg_Pic/1-1-1394/IMAGE635625431958498726.jpg

وقوع انقلاب ایران مهم‌ترین رویداد در تاریخ جهان معاصر است که در سایه رهبری امام راحل و اتحاد و همدلی مردم به وجود آمد و در طول تاریخ مستکبران صاحب قدرت همواره از این نگران بودند که قدرت و مسیر غلط‌شان که برای مبنای آن حکمرانی می‌کردند، از سوی افرادی از بین برود و به همین خاطر است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنی علیه ایران اسلامی را آغاز کردند. خودکفایی، عزت، استقلال و اقتدار از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است، امام خمینی(ره) با توکل بر خدا و با حمایت های همه جانبه مردم، بدون هیچ سلاحی در مقابل رژیم شاهنشاهی که از حمایت های ابرقدرت ها بهره مند بودند ایستادگی کرد و انقلابی را به ثمرنشاند که احیاگر پیام حق و آزادی شد.زمانی که پدیده انقلاب در ایران شکل گرفت، فرعون‌های زمان از ده‌ها سال قبل مانع از شکل‌گیری موسی شده بودند و غرب از ابتدای قرن بیستم حرکت سنگین و فراگیری را در جهان اسلام آغاز کرد تا مبادا موسایی به وجود آید و منافع آنها را از بین ببرد، چرا که به استناد قرآن فرعون می‌دانست که اگر موسی پیدا شود، نظام استکباری‌اش درهم خواهد شکست.

بسیاری از دستاوردهای ملی، منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ریشه در همدلی و همزبانی دارد که با توجه به اهمیت تاثیرگذاری و ارزشمند بودن آن، هدف دشمنی های بیرونی بسیاری قرار گرفته است.ایجاد تفرقه و بنیادین نشان دادن تفاوت بین دیدگاههای دولت و ملت با توسل به انتشار اطلاعات تحریف شده و دروغ توسط رسانه ها و شبکه های خبری ارجی و انواع داخلی آن از مهمترین رویکردهای دشمنان در آسیب زدن به همدلی و همزبانی است.هر چند رویکردهای ضد همدلی و همزبانی ملت و دولت تاکنون نتوانسته مانع رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی شود، ولی کم توجهی به ترفندهای در حال دگرگونی دشمنان می تواند آسیب زننده باشد.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۲
ابراهیم محمودزاده

http://www.bultannews.com/files/fa/news/1394/1/2/345349_718.jpg

یکی از معضلات تاریخی جامعه‌ی ایرانی که ریشه در نظام سیاسی پادشاهی و نسبت آن با مردم داشت، این بود که عموما گفته می‌شود بین دولت و مردم در طول تاریخ نظامی سلطانی شکاف وجود داشت. یعنی از یکسو دولت برای همراهی کردن مردم با خود احساس نیاز نمی‌کرد. زیرا مشورعیت و توان مالی خود را از منابعی غیر از ایشان تحصیل می‌نمود. و از سوی دیگر مردم هم دلیلی برای همراهی با دولت نمی‌دیدند. زیرا تصور می‌کردند که می‌توانند نیازهای اولیه و کمال خود را بدون حضور دولت تامین کنند. چه اینکه در پاره‌ای از موارد، دولت را مانع اصلی این رفع حوائج نیز می‌دانستند. انقلاب اسلامی با آرمان‌ها و شعارهای خود، یکی از نقاطی را که هدف‌گذاری کرد همین نقطه بود. تاکیید بر تصویب تک تک بندهای قانون اساسی و تعیین کارگزاران نظام با رای و نظر مردم، مشخص کردن کیفیت کارگزارن نظام با مشخصه‌هایی چون ساده‌زیستی و مردم‌گرایی و ... لزوم پاسخ‌گویی دولت و سایر ارکان نظام به مردم از تلاش‌هایی بود که با عنایت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، در جمهوری اسلامی مدنظر قرار گرفت تا این شکاف تاریخی به حداقل خود برسد.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۱
ابراهیم محمودزاده

http://media.ismc.ir/ads/0dca0185-1722-4b4b-8e5e-f87b57fe9b4f.gif

من امیدوارم که در این سال جدید هم ملت ما و دولت ما و همه آنهایی که در اداره کشور دخالت دارند، از لشکری ها و کشوری ها، همه با هم برادر باشند و این نعمت بزرگی که در قرآن کریم او را نعمت اخوت ذکر می‏فرماید و همین نعمت اخوت را موجب این می‏داند که ما از همه گرفتاری ها نجات پیدا کنیم، من در این سال جدید امیدوارم که همه با هم برادر باشند؛ و همه با هم در مصالح این کشور پیش بروند؛ و دست قدرتها را از کشور خودشان کوتاه کنند.همه مسلمین جهان توجه بکنند به این آیاتی که در قرآن کریم برای وحدت مسلمین نازل شده است و مسلمین را دعوت به وحدت و اعتصام به حبل اللَّه، که همان اسلام است، فرموده است، همه توجه کنند؛ و این سال نو را با مبارکی و میمنت در زیر پرچم پر افتخار اسلام و دستورات نورانی خدای تبارک و تعالی مجتمع بشوند؛ و دست قدرتهای بزرگ را که هیچ فکر نمی‏کنند الّا برای مصالح خودشان و چپاول کردن ذخایر ملت های ضعیف، با هم باشند همه تا این دستهای چپاولگر قطع بشود و ملت ها و دولت های اسلامی همه با هم مجتمع باشند، همه با هم برادر باشند، برابر باشند.( از پیام نوروزی امام خمینی(ره) در اول فروردین 1360)
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۱۰
ابراهیم محمودزاده

http://rahebartar.ir/file/article/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D9%85%D8%AF%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D9%87%D9%85%E2%80%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D9%84%D8%AA-.jpg

موضوع نام‌گذاری سال‌ها که به عنوان سنتی حسنه از سوی رهبر معظم انقلاب پایه گذاری شده است، مسأله‌ای است که تأثیر بسزایی در رشد و توسعه کشور می‌گذارد. درواقع نام‌گذاری‌ سال‌ها هم هدف و راهبرد را تعیین می کند و هم باعث انسجام ملی برای رسیدن به پیشرفت و تعالی می شود. رهبر معظم انقلاب همواره در این سال‌ها با رصد دقیق مسائل کشور و نیازسنجی خاصی که دارند نام‌هایی برای سال‌ پیش رو انتخاب کرده‌اند که نیاز روز کشور است و البته در بلند مدت نیز فرهنگ‌سازی عمومی آن باعث بروز رفتار و تفکری می شود که لازمه رشد و پیشرفت است.

درواقع اگر این مولفه‌ها در درون هر یک از افراد جامعه و مسئولین نهادینه شود، فردی می‌سازد که خود به خود در جهت و مسیر درست که همان مسیر رشد و پیشرفت است، حرکت می‌کند. اما این مسأله با اما و اگرهایی همراه است که بایستی بدان‌ توجهی ویژه صورت گیرد. یکی از این موارد گفتمان سازی است. گفتمان سازی یکی از اهداف اصلی نام‌گذاری‌ها در این چند سال بوده است. رهبر معظم انقلاب همواره بر مساله گفتمان سازی تأکید داشته‌اند. گفتمان سازی از این حیث دارای اهمیت است که زمینه حرکت جامعه به سمت هدف مورد نظر را فراهم می کند. یعنی تا جامعه در خصوص مسأله‌ای احساس نیاز نکند و انگیزه و دغدغه در آحاد مختلف جامعه و مسئولان ایجاد نشود، نمی توان انتظار داشت که جامعه به سمت موضوع مورد نظر حرکت کند. از همین رو مسأله نام‌گذاری سال‌ها دارای اهمیت بسزایی است.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۰۹
ابراهیم محمودزاده

http://sahebnews.ir/files/uploads/2015/03/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-210x120.jpg

نام گذاری یکی از سنت های مهم در همه ی آیین ها و ملت ها می باشد و میهن ما هم از این قاعده مستثنی نیست چرا که اسلام نام نیکو را مایه ی جهت و سمت و سویی نیک می داند و بنا به فرمایشات امام صادق(ع) اولین مسئولیت پدر و والی نسبت به فرزند را نامیدن او سمت و نسبت به این حق دانسته است.با توجه به این مهم مردم میهن اسلامی مشتاقانه پس از تبرک دهان هایشان به دعای زیبای تحویل سال، چشم و گوش خود را به کلام امامشان می سپارند تا ببینند و بشنوند که رهبر همچون سال های گذشته چه نام زیبایی را برای سال مشخص می کنند.مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود آرزوهای بزرگی را عنوان نمودند و همه آنها را دست یافتنی نامیدند و این بدین معناست که اگر مسئولین، مدیریتی جهادی از خود نشان دهند با عزم ملی که ملت آن را تکمیل می نماید مییتواند به اهداف بزرگ و آروزهای بزرگ ملت دست پیدا کنند. و این به جز داشتن همدلی و همزبانی دولت و ملت میسر نمی باشد.آن چیزی که بسیار مهم به نظر می رسد این است که عنوانی را که رهبر انقلاب به‌عنوان شعار سال انتخاب می‌کنند به‌عنوان یک نقشه راهبردی در جهت رسیدن به اهداف عالی نظام و انقلاب است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد. واژه واژه ی این اسم نیکو معنای بلندی را در خود جای داده است و این چهار کلمه هم شعاری است مهم برای پیشبرد اهدافی بسیار بالا و هم به همه ی حرکت ها در کشور اسلامی ایران سمت و سویی معنا دار خواهد داد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۰۸
ابراهیم محمودزاده
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با حداکثرسازی ظرفیت درون زای اقتصاد ملی و حداقل سازی اسیب پذیری از بحران های محیطی می تواند به الگویی جهانی تبدیل شود.این الگو می تواند حتی به کشورهای درگیر در بحران مالی اقتصادی هم کمک کند و باید به باور و اعتقاد عملی تبدیل شود.
http://p-alb.ir/Portals/11/picture/home2.jpg
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۰۷
ابراهیم محمودزاده

http://s3.picofile.com/file/7573067739/emam_khamenehi.jpgg

نامگذاری سال‌ها از ابتکارات ارزشمند مقام معظم رهبری است و ایشان نیاز سال آتیه را رصد و درمان آن را نیز تدبیر می‌کنند و مجموع این دو مسئله سبب نامگذاری سال می‌شودنامگذاری‌هایی که به عنوان شعار سال، به زعم عده‌ای امری زینتی به نظر می‌آمد، لیکن گذر زمان و طرح نیازسنجی با موضوعات اساسی کشور نشان داد؛ که اینگونه نبوده و رهبر حکیم انقلاب فراتر از نام گذاردن و متبرک کردن سال به شعاری خاص اهدافی بس والاتر،  با دورنمایی راهبردی، جهت دهی به مسیر رشد و تعالی کشور را در ذهن داشته اند. از این رو اکنون20سال از نامگذاری سال ‌ها به اسامی متنوع از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد و این امر بیانگر این موضوع است که  معظم له در طی سال‌های اخیر؛ همواره یک راهبرد کلان را به‌عنوان شعار سال مطرح نموده و بر اساس آن نیز مبنای حرکت نظام، دولت و مردم را اعلام می‌نمایند. در واقع بنابر اظهارات برخی از کارشناسان کشور، فلسفه‌ این کار جلب توجه مسئولین و مردم به یک ارزش خاص و همین‌طور در نقطه‌‌ مقابل آن به یک مشکل است. بر این اساس رهبر فرزانه انقلاب با اطلاعات و گزارش‌هایی که از سراسر کشور دریافت می‌کند، و بررسی برخی پارامترهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، دینی و فرهنگی، مردم و مسئولین را به یک موضوع مهم و کلان توجه می‌دهند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۰۶
ابراهیم محمودزاده

بر خلاف بسیاری از باور های اشتباهمان در مورد واژه ی "شعار"، باید گفت که با توجه به قرارگرفتن در جامعه ای که برای زندگی کردن آن را انتخاب کرده ایم و قوانین و فرهنگ حاکم بر آن جامعه، شعار یعنی فریاد باورهایمان؛ و یعنی با توجه به قرار گرفتن در میدان عمل، آنجا که لزوم هست، با تمامی اعتماد به نفسمان، شعائر خود را عملی کردن.متاسفانه برای بسیاری از انسان ها به تصور خودشان شعائر غیرقابل درک است و از آن دوری می کنند؛ زیرا بر این باورند که مخاطب شعائر، شخصیتیست با سنی خاص.

عده ای هم بر اساس عقیده های متفاوت خود، فقط به دنبال شنیدن شعارها هستند و بدون در نظر گرفتن نتایج عمل به آن، با نهایت سعی خود به آن بی اعتنا می شوند. و در کنار این دو دسته، عده ای هم می باشند که شعائر را می شنوند و چون با تفکر و تحقیق به این باور رسیده اند که قطعا این شعار در جامعه ی اسلامی بر اساس تفکر و ریزبینی دقیق بوده و قطعا سرنوشت ساز می باشد، با نهایت سعی و تلاش خود و اعتماد به دولت، آن را عملی می سازند.

شما از کدام دسته می باشید؟
دسته ی اول ؟ دسته ی دوم ؟ و یا دسته ی سوم ؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۰۲:۰۵
ابراهیم محمودزاده