همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی
حضرت علی (ع) راه تحقق جامعه همدل را درک متقابل وظایف، خیرخواهی و نصیحت، یاری رسانی نیکو و امر به معروف و نهی از منکر می دانند.مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۴ را با عنوان “دولت، ملت، هم دلی و هم زبانی” نامگذاری کردنددر شعار امسال، همدلی نماد هماهنگی های باطنی است و همزبانی نماد هماهنگی های بیرونی است. قلمرو این هم دلی و هم زبانی، همه میدان‌هایی است که پیشرفت کشور و تحقق عدالت و گسترش معنویت، به آن نیاز دارند .اگر چه رابطه و حقوق بین دولتمردان و مردم ، امری دو سویه است، اما به حکم قاعده ی منطقی «الناس علی دین ملوکهم » وظیفه ی دولتمردان در این امر سخت تر از مردم و رسانه ها است.از این حیث، افزودن پسوند «هم زبانی» در عنوان سال،می تواند دلالتی دال بر این بخش از منازعاتی باشد که در سال های اخیر رخ داده است.
پیوندهای روزانه
پیوندها
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

http://www.bultannews.com/files/fa/news/1394/1/2/345349_718.jpg

یکی از معضلات تاریخی جامعه‌ی ایرانی که ریشه در نظام سیاسی پادشاهی و نسبت آن با مردم داشت، این بود که عموما گفته می‌شود بین دولت و مردم در طول تاریخ نظامی سلطانی شکاف وجود داشت. یعنی از یکسو دولت برای همراهی کردن مردم با خود احساس نیاز نمی‌کرد. زیرا مشورعیت و توان مالی خود را از منابعی غیر از ایشان تحصیل می‌نمود. و از سوی دیگر مردم هم دلیلی برای همراهی با دولت نمی‌دیدند. زیرا تصور می‌کردند که می‌توانند نیازهای اولیه و کمال خود را بدون حضور دولت تامین کنند. چه اینکه در پاره‌ای از موارد، دولت را مانع اصلی این رفع حوائج نیز می‌دانستند. انقلاب اسلامی با آرمان‌ها و شعارهای خود، یکی از نقاطی را که هدف‌گذاری کرد همین نقطه بود. تاکیید بر تصویب تک تک بندهای قانون اساسی و تعیین کارگزاران نظام با رای و نظر مردم، مشخص کردن کیفیت کارگزارن نظام با مشخصه‌هایی چون ساده‌زیستی و مردم‌گرایی و ... لزوم پاسخ‌گویی دولت و سایر ارکان نظام به مردم از تلاش‌هایی بود که با عنایت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، در جمهوری اسلامی مدنظر قرار گرفت تا این شکاف تاریخی به حداقل خود برسد.

اما این هم‌گرایی بین دولت و ملت به چه معناست و با کدام معیارها ارزیابی می‌شود؟ به نظر می‌رسد ما زمانی دولت را در مسیر هم‌گرایی با مردم می‌بینیم که در شکل اولی‌، دولت خود را برآمده از مردم دانسته و همه‌ی مردم را مبنای مشروعیت و مقبولیت خود بداند و تنها به بدنه‌ی رای‌دهنده‌ی خود اکتفا نکند. در نتیجه باید طیف‌های مختلف دغدغه‌مندی مردم را لحاظ کند و تنها به نیازهای یک قشر بسنده نکنند.از سوی دیگر، مردم را وقتی می‌توان در مسیر هم‌دلی و هم‌زبانی با دولت دید که نقطه‌ی اشتراک بین همدیگر را در ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک خود تعیین کنند و کارآمدی دولت را در گام بعدی قرار دهند. چرا که ممکن است کارآمدی دولت تحت تاثیر دخالت‌های خارجی و برخی کارشکنی‌های داخلی قرار گرفته و به همین دلیل نمی‌تواند به اصلی‌ترین عامل اشتراک دولت و ملت تلقی شود. البته از سوی دیگر، دولت هم نباید بگذارد این تلقی در جامعه ایجاد شود دولت به بهانه‌ی حفظ ارزش‌ها، در کارآمدی خود کم‌کاری می‌کند. در هر صورت، این مسئله، مسئله‌ای سهل و ممتنع است که عملی کردن آن، به تدبیر و ظرافت فراوانی نیاز دارد.

نامگذاری سالها که با ابتکار رهبر معظم انقلاب مدظله العالی پایه گذاری شده است، موضوعی است ما به قله می رسیم، اگر هم ترانه باشیم!که نقش بسز ایی در پیشرفت و توسعه کشور دارد.درحقیقت این  شعار ها علاوه بر این که  هدف و راهبرد را تعیین می کند، موجب  وحدت ملی برای رسیدن به پیشرفت و تعالی می شودمقام معظم رهبری  در این سال‌ها با زیر نظر داشتن دقیق مسائل کشور و نیازسنجی واقعی  نام‌ هایی  انتخاب کرده‌اند که نیاز روز کشور بوده  است.نامگذاری امسال به سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی از سوی رهبر انقلاب را به فال نیک می گیریم و امیدواریم تعامل و همدلی میان مسوولان و مردم در این سال بیش از پیش تقویت شود.

شعار همدلی دولت و ملت یکی از مهمترین شعارهای تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب است. شعار تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب اگر عملیاتی شود بی تردید بیش از نیمی از مشکلات کشور حل می‌شود زیرا تا زمانی که اتحاد و همدلی در جامعه وجود نداشته باشد پیشرفت کشور حاصل نمی‌شود. دولت در تعامل با ملت باید به گونه‌ای رفتار کند که اعتماد ملت جلب شود و ملت نیز باید با اعتماد تمام به دولت شرایطی را فراهم کند تا شاهد پیشرفت کشور باشیم. یکی از راهکارهای حفظ نظام، وحدت و همدلی ملت و دولت است که به حفظ عزت و سربلندی کشور منجر می‌شود.

شعاری که مقام معظم رهبری بیان کردند در راستای مباحث وشعارسال گذشته می باشد چرا که هم سخن ازعزم ملی است و هم دولت مطرح می باشد . ملت با عزم ملی در صحنه ها حضور دارند و از کیان و نظام اسلام دفاع می کنند ودولت نیز با مدیریت جهادی در صحنه در پیشبرد و تعالی کشور به خصوص در دهه پیشرفت و عدالت نقش اساسی و عمده ای که بر عهده دارد هر اندازه دولت و ملت به هم نزدیکتر باشند زمینه شیطنت دشمنان اسلام و ایران اسلامی کمتر می شود و برخی مشکلات و دغدغه های موجود نیز بهتر حل خواهد شد.  رمز موفقیت هر دولتی در شنیدن حرف مردم است و به طور متقابل مردم نیز باید در سازندگی کشور با دولتمردان تعامل لازم را داشته باشند و زمانی که ارتباط دولت و ملت، دوطرفه و بر مبنای همدلی و همزبانی باشد، روند توسعه در کشور شدت می گیرد و بسیاری از موانع احتمالی برطرف می شود.دولت باید با تلاش و همدلی با ملت آمار بیکاری را پایین بیاورد و از روند اختلاس‌ها نیز جلوگیر کند تا امید از دل مردم نیز بین نرود.

اگر مسئولان و دولتمردان در ارائه گزارش به مردم صداقت داشته باشند، مردم نیز به آنها بیشتر اعتماد می‌کنند.ملت به دولتمردان شفاف وراستگو اعتماد بیشتری دارد و این امرموجب همکاری آنها برای حل مشکلات با دولت خواهد شد. برای ایجاد همدلی میان ملت و دولت حتی منتقدان نیز باید همدل و همسو شوند تا به آینده کشور آسیب نرسد و شرایط برای پیشرفت کشور فراهم شود. درداخل و خارج از کشورملت و دولت باید یک حرف را بزنند و چرا که این همصدایی ،هم افزایی و همپوشانی در زبان ضرورتا روند رشد، پیشرفت و تعالی و عدالت را سرعت می بخشد و جهان به ویژه استکبار جهانی نمی تواند از این همصدایی سوء استفاده کندبه طور کلی رشد هر کشوری با اتحاد و همدلی دولت و ملت حاصل می شود. دلیل تسلط بیگانگان بر دولت های ارتجاعی و عقب مانده نیز عدم همراهی این دولت ها با ملتشان است. اما در کشور ما دولت به وسیله خود مردم تعیین شده و خود ملت می گویند که این دولت باید باشد. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که ما بدانیم رمز موفقیت کشور چیست و رهبر معظم انقلاب به این مسئله به خوبی اشاره کردند.

عزت، امنیت، اقتدار، استقلال و تعالی نظام اسلامی ایران تنها با همدلی و همزبانی ملت و مسؤولان نظام تحقق می یابد. همدلی و همزبانی در هر اموری موجب موفقیت و تعالی است، در راستای تحقق توصیه نوروزی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی باید بیش از گذشته همکاری، همدلی و همزبانی بین دولت و ملت شکل بگیرد تا دولت با پشتوانه ملت گام‌های بلندی در تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی بردارد. عزت و اقتدار ملی با پشتوانه ملت حاصل می شود، همین پشتوانه بر اقتدار نظام جمهوری اسلامی افزوده است، بنابراین اگر دولت بتواند بر تحکیم این پشتوانه عظیم نظام بیفزاید، خروجی این مسأله عزت و اقتدار بیش از پیش نظام در عرصه های بین المللی خواهد بود.

برای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی، همدلی و همزبانی دولت و ملت از ضروریات است، دولت اسلامی دولتی است از دل ملت و برآمده از آن که خواست اسلام و مسلمین را پی می‌گیرد به همین جهت تحقق همدلی و همزبانی دولت و ملت برای رسیدن به دولت اسلامی ضروری است. همدلی و همزبانی امری دو سویه برای تعالی است،  در این جهت نه دولت باید ملت را نامحرم و غیر خودی بداند و او را در روند مدیریت کشور و تصمیمات شرکت ندهد و نه ملت، دولت را به حال خود رها کند و خود را در قبال اتفاقات و حوادث مسؤول نداند.  نباید نامگذاری امسال به همدلی و همزبانی ملت نسبت به دولت و یا برعکس تنها دولت نسبت به ملت تفسیر شود، دولت نیز برآمده از بطن مردم است، بنابراین نباید دولتمردان خود را جدای از ملت بدانند، در صورت حاکم شدن این تفکر همدلی و همزبانی به خودی خود حاصل خواهد بود.

دولت باید نهایت استفاده را از ظرفیت های اجتماعی موجود در کشور داشته باشد، ملت نیز بداند که دولت برآیند آرایی است که در روندی کاملا مبتنی بر مردم‌سالاری دینی روی کار آمده است؛ در صورت حاکم شدن چنین افکاری توطئه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دشمنان ناکارآمد خواهد بود. یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های فعلی برای تجلی همدلی و همزبانی میان دولت و ملت تحقق اقتصادی مقاومتی بر مبنای مدیریت جهادی است توقع مردم این است که گام‌های بلندی در عدالت اقتصادی برداشته و با مفاسد مالی به عنوان آسیبی برای نظام، برخورد شود.

ادامه شعار سال 93 باید در سال 94 نیز وجود داشته باشد زیرا این شعار فقط مربوط به سال 93 نبود زیرا مهمترین نیاز ما در حال حاضر قوی تر شدن اقتصاد است. ما اگر می خواهیم کشور مقتدری در برابر دشمنان داشته باشیم باید اقتصادمان به ویژه در زمینه تولید قوی کنیم و در واقع سال 93 آغاز حرکتی به سمت اقتصاد مقاومتی بود و تا حدودی نیز در این زمینه فرهنگ سازی شد اما ما باید نه تنها سال 94 بلکه سال آینده نیز برای قوی تر شدن اقتصاد کشور تلاش کنیم. باید نوعی خودباوری و اعتماد به نفس در بین مسئولین فرهنگی به وجود بیاید و نوعی هماهنگی و انسجام فرهنگی در داخل کشور شکل گیرد تا فرهنگ ایرانی و اسلامی در داخل کشور جایگاه خودش را پیدا کند و در برابر فرهنگ بیگانگان خودنمایی کند.

http://nagsh.ir/images/Baner-Shoar94-Nagsh.ir1.jpg

جمع بندی:
به نظر می‌رسد اینکه در شرایط امروز کشور، و با توجه به مشکلات و درگیری‌ها و مسائل کشور، رهبر انقلاب چنین هدف‌گذاری انجام می‌دهد، نشان از آن دارد که اولا دولت باید به آحاد جامعه و دغدغه‌های متنوع آنها نگاه ویژه‌ای داشته باشد و طیف‌های گوناگون این نیاز را مدنظر قرار دهد. ثانیا مردم هم باید حمایت قاطعی از دولت داشته باشند و همه‌ی اقشار جامعه این حمایت را نشان دهند. تردیدی نیست که ثمره  همدلی و همزبانی وحدت خواهد بود و البته وحدت کلید  پیروزی و رسیدن به قله های پیش رو است.

از دیگر سو این نامگذاری ها  تنها یک شعار برای نامیدن یک سال نیست،بلکه تعیین هدف و راهبرد رسیدن به آن است. بدین معنا که نامگذاری یک سال بر اساس یک هدف مشخص سبب انسجام نیروها و وحدت آحاد جامعه برای حرکت به سوی هدفی خاص شده و هدفگذاری موجب جلوگیری از هدر رفت وقت و نیرو می شودبه دنبال هدفگذاری برنامه ریزی مطرح می باشد، زیرا برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی و تاکتیک و ابتکار عمل وجود داشته باشد.از این رو نامگذاری امسال به نام  « دولت و ملت همدلی و همزبانی»  صرفا یک نامگذاری نیست بلکه هدفی است که در پی آن فرهنگ سازی و برنامه ریزی باید انجام گیرد و بدنبال آن از سوی افراد جامعه و مسولان کشور با هر نقش و هر مسئولیتی قدمی رو به جلو برداشته شود.

«پیشرفت اقتصادی»، «اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی»، «جهش‌های علمی به‌معنای واقعی»، «عدالت قضایی و اقتصادی» و از همه مهمتر، «ایمان و معنویت» آرزوهای بزرگی هستند که به فرموده رهبر معظم انقلاب تحقق آن مشروط به همکاری، همدلی و صمیمیت دوسویه دولت و ملت است ، از جمله  افق های پیش رو و آرزوی های دست یافتنی رهبری معظم انقلاب در سال 94 برای ملت، پیشرفت اقتصادی است،یکی از موانع پیشرفت اقتصادی قاچاق کالا است، چرا که  پیشرفت اقتصادی به رونق تولید و چرخش چرخ کارخانه ها و صنایع تولیدی محقق می شود و این مهم با حجم گسترده قاچاق کالا به کشور با مشکل مواجه کرده است .

ازطرفی چرخ صنایع تولیدی بدست ملت خواهد چرخید!تندی، کندی توقف  و.همه در گروه اراده و تصمیم جامعه است چرخ های کارخانه ها آنگاه به گردش در می آیند که صادرات افزایش، واردات کاهش، قاچاق کالا مهار شود، تولیدات داخلی متقاضی داشته باشد و مصرف کنندگان با همه کاستی های احتمالی مصرف کالای داخلی را بر خارجی ترجیح دهند در این صورت است که قاچاق کالا دیگر معنایی ندارد و اصولا اگر متقاضی برای کالای قاچاق نباشد عرضه ای نخواهد بود!   اکنون دیگر حجت تمام! رهبر فرزانه انقلاب با تشخیص درست نیاز واقعی امروز جامعه دولت و ملت را به همکاری و هم زبانی صمیمی تر از گذشته فراخواندند.

دولت مردان می بایست بیشتر از گذشته برای رفاه  مردم، رونق اقتصادی، رفع بیکاری و کاهش فشار های اقتصادی  تلاش کند و ملت نیز با درک شرائط حاد اقتصادی ناشی از بحران های بین المللی  و تحریم های ظالمانه دشمنان زمینه برنامه ریزی اصولی برای رشد و توسعه همه جانبه کشور فرام کنند.اگر خواهان پیشرفت اقتصادی ، شکوفایی تولید و رفع بیکاری در کشور هستیم، که هستیم برای سال 94 تصمیم بگیریم استفاده از کالای خارجی را به حداقل ممکن کاهش دهیم ! هدف ما رسیدن به قله در همه زمینه ها بویژه قله پیشرفت اقتصادی است، ما در طول 36 سال استقرار نظام اسلامی سدهای بزرگی را شکسته  و گردنه های سختی را پشت سر گذاشته ایم با هم دلی و هم زبانی!  شکی نیست که ما به قله می رسیم، اگه هم ترانه باشیم!
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۳۱
ابراهیم محمودزاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی