همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی
حضرت علی (ع) راه تحقق جامعه همدل را درک متقابل وظایف، خیرخواهی و نصیحت، یاری رسانی نیکو و امر به معروف و نهی از منکر می دانند.مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۴ را با عنوان “دولت، ملت، هم دلی و هم زبانی” نامگذاری کردنددر شعار امسال، همدلی نماد هماهنگی های باطنی است و همزبانی نماد هماهنگی های بیرونی است. قلمرو این هم دلی و هم زبانی، همه میدان‌هایی است که پیشرفت کشور و تحقق عدالت و گسترش معنویت، به آن نیاز دارند .اگر چه رابطه و حقوق بین دولتمردان و مردم ، امری دو سویه است، اما به حکم قاعده ی منطقی «الناس علی دین ملوکهم » وظیفه ی دولتمردان در این امر سخت تر از مردم و رسانه ها است.از این حیث، افزودن پسوند «هم زبانی» در عنوان سال،می تواند دلالتی دال بر این بخش از منازعاتی باشد که در سال های اخیر رخ داده است.
پیوندهای روزانه
پیوندها
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
۱۱ شهریور ۹۴ ، ۲۰:۱۴

پیش‌نیاز همدلی

تحلیل‌های مختلفی برای تبیین طرح کلی اندیشه مقام معظم رهبری ارائه شده است که هر یک بخشی از این منظومه کلی را معرفی می‌کند. اما به نظر می‌رسد بهترین روش تحلیل و تبیین، روش تحلیل منظومه فکری ایشان با استناد به مقوله «فرآیند تحقق اهداف انقلاب اسلامی» می‌باشد که در برهه‌های مختلف مورد تأکید معظم‌له قرار گرفته است. به عبارتی، برای درک مفاهیم مختلف به ظاهر پراکنده، بهترین روش جایابی این مفاهیم در مقوله فوق می‌باشد. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان نگاهی متفاوت نسبت به علت پدیده نام‌گذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری داشت.


«...دولت، کارگزار ملت است؛ و ملت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملت و دولت صمیمیت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. باید به یکدیگر اعتماد کنند؛ هم دولت، ملت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمیت و توانایی‌های ملت را بدرستی بپذیرد، هم ملت به دولت که کارگزار کارهای اوست به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند... لذا به نظر من امسال را باید سال همکاری‌های گسترده‌ دولت و ملت دانست؛ من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: دولت و ملت، همدلی و همزبانی.»

این بخشی از پیام نوروزی رهبر انقلاب است؛ پیامی که نشان‌دهنده ضرورت همراهی میان مدیران اجرایی و بدنه اجتماعی برای پیشبرد اهداف کشور در سالی است که از یک‌سو به دلیل مذاکرات هسته‌ای دارای اهمیت بین‌المللی است و از سوی دیگر، به‌موجب برگزاری دو انتخابات سرنوشت‌ساز در ماه‌های پایانی سال، در حوزه سیاست داخلی اهمیت دارد. رهبر معظم انقلاب که در سال‌های گذشته با تاکید بر پیگیری سیاست‌های مقاومتی در حوزه اقتصاد، عملا دولتمردان را به حوزه معیشت شهروندان توجه می‌دادند، امسال، با توجه به حساسیت‌های سیاسی سال جاری، افزون بر حوزه اقتصاد، کلیت دولت را مورد توجه قرار داده و بر همدلی و همزبانی دولت و ملت تاکید فرموده‌اند.

گرچه در مفهوم‌شناسی واژگان مورد استفاده برای نامگذاری امسال، مفهوم «دولت» به معنای «قوه مجریه» یا مجموعه مدیران اجرایی در نهادهای حاکمیتی، روشن است اما در تبیین مفهوم «مردم» به نظر می‌رسد، تکیه بر همزبانی دولت با همه نیروهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که در قالب مفهوم «جامعه مدنی» قابل صورت‌بندی است. نیروهایی که هم هواداران دولت را شامل می‌شود و هم منتقدان را. منتقدانی که در سال گذشته، گاه دولت آنها را متهم به تخریب دولت کرد و گاه آنها از دولتمردان به دلیل آستانه پایین تحمل، گلایه‌مند بودند.

برای تحقق شعار سال، مسئولان باید ظرفیت خود را برای خدمت به مردم افزایش دهند و اولویت خود را براساس سیاست‌های کلی نظام که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ می‌شود قرار دهند، زیرا این سیاست‌ها، تبلور مطالبات مردم است.در سال جدید از یک سو انتخابات مهم مجلس و از سوی دیگر انتخابات خبرگان رهبری را پیش‌رو داریم که هر دوی آنها نیازمند همدلی و همراهی توام ملت و دولت است. نامگذاری سال‌جاری با محوریت همدلی و همبستگی مردم و دولت، آن هم در سالی که طی آن شاهد برگزاری انتخابات مجلس خواهیم بود هشداری به مردم، گروه‌های سیاسی و نیز مسئولان اجرایی است که مراقب باشند رقابت‌های انتخاباتی ضربه‌ای به یکپارچگی و نزدیکی مردم و دولت نزند.

شعار سال در دو ساحت «دولت» و «ملت» بر «همدلی و همزبانی» تاکید دارد و لازمه شکل گرفتن هرگونه همدلی و همزبانی و همراهی، رفع سوءتفاهم و از بین رفتن نگاه‌های منفی است. در انقلاب اسلامی، گفتمان قدرت تبیین‌گر رابطه دولت و ملت نیست و گفتمان خدمت، نسبت این دو ساحت را مشخص می‌کند؛ بنابراین شرط موفقیت در رسیدن به اهداف انقلاب، اعتماد دو سویه میان مردم و ارکان حاکمیت است که چنین اعتمادی باید ورای هرگونه گرایش حزبی و جناحی اقشار مردم یا دولتمردان شکل بگیرد.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۱۱
ابراهیم محمودزاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی