همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی
حضرت علی (ع) راه تحقق جامعه همدل را درک متقابل وظایف، خیرخواهی و نصیحت، یاری رسانی نیکو و امر به معروف و نهی از منکر می دانند.مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۴ را با عنوان “دولت، ملت، هم دلی و هم زبانی” نامگذاری کردنددر شعار امسال، همدلی نماد هماهنگی های باطنی است و همزبانی نماد هماهنگی های بیرونی است. قلمرو این هم دلی و هم زبانی، همه میدان‌هایی است که پیشرفت کشور و تحقق عدالت و گسترش معنویت، به آن نیاز دارند .اگر چه رابطه و حقوق بین دولتمردان و مردم ، امری دو سویه است، اما به حکم قاعده ی منطقی «الناس علی دین ملوکهم » وظیفه ی دولتمردان در این امر سخت تر از مردم و رسانه ها است.از این حیث، افزودن پسوند «هم زبانی» در عنوان سال،می تواند دلالتی دال بر این بخش از منازعاتی باشد که در سال های اخیر رخ داده است.
پیوندهای روزانه
پیوندها
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

همدلی و همزبانی موضوعی است که در معارف دین اسلام مورد تاکید قرار گرفته و وجود آیات و روایات مختلف در مورد همدلی، همزبانی و برادری نشان از ضرورت این امر و نقش آن در پیشرفت جامعه و ارتقای جایگاه انسانی دارد. اگر در جامعه‌ای افراد آن به خصومت و دشمنی بپردازند نتیجه‌ای جز هدررفتن سرمایه‌ها و عقب‌ماندن از جامعه جهانی و علم و دانش ندارد. اگر همدلی و همزبانی میان دولت و ملت وجود داشته باشد، شاهد ارتقای مادی و معنوی جامعه خواهیم بود.

http://bayanbox.ir/preview/7426825474305087003/2.jpg

مقام معظم رهبری برای تعیین شعار سال به طور قطع به کارشناسان دستوراتی می‌دهند که وضعیت مردم و کشور را بررسی کنند و آنچه  اولویت دارد را به عنوان شعار سال مطرح می‌کنند که جهت‌گیری مدیران و مسئولان برای آن باشد.از آنجا که گسستگی بین مردم و نظام از آسیب‌های مهم یک حکومت است با توجه به ضرورت و اهمیت همدلی بین مجریان و مردم، مقام معظم رهبری، شعار سال را دولت و مردم، همدلی و همزبانی مطرح کردند.
 
این ضرروت نامگذاری، نشانه ضرورت همدلی و همزبانی بین ملت و دولت؛ برای حل مشکلات و برون رفت از چالش‌هایی است که استکبار جهانی جلوی پای انقلاب ایجاد می‌کند اما تحقق آن لوازمی  دارد که مسئولان و مردم باید به آن پایبند باشندهمدلی و همزبانی زمانی تحقق می‌یابد که مسئله اعتماد و رضایت در بین مردم در سطح بالایی نسبت به خدمتگزاران خود وجود داشته باشد و این اعتماد و رضایت در چند مسئله محقق می‌شود.
 
صداقت، اولین مسئله اعتماد و رضایت است؛اگر مسئولان امر در بیان واقعیت‌ها به مردم صادق باشند، در وعده‌ها نیز واقعیت‌ها را بگویند و اگر آمار و آرقام به شکل شعار نباشد؛ صداقت مسئولان روشن است و باعث اعتماد مردم به مسئولان و رضایت از نظام است. مسئولان و رسانه‌ها از نقد هر آنچه موجب سلب اعتماد مردم است؛ پرهیز کنند به عنوان مثال چرا هر مسئولی که جای مدیر دیگری به کار می‌شود بنا دارد عملکرد مسئول قبل را نفی و خود را ناجی و اصلاح‌کننده همه چیز بداند در حالی که تخریب خدمات گذشته به اعتماد مردم ضربه می‌زد.
 
سومین نکته ای که سبب اعتماد و رضایت مردم است، احترام به مردم در دستگاه‌های دولتی که همان تکریم ارباب رجوع است.اما این احترام به تشریفات ظاهری نیست؛ بلکه احترام در آن است که به شکل روان کردن کار مردم و درخواست‌های مردم در دستگاه‌های دولتی با سرعت و جدیت انجام شود و بی‌عدالتی‌ها و پارتی‌بازی ها جمع شود؛ اینها اموری است که بخشی از چند مسئله مهم است که موجب رضایت و اعتماد مردم می‌شود و در سایه اعتماد و رضایت همدلی و همزبانی شکل می‌گیرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۵/۲۶
ابراهیم محمودزاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی