همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی

راهکارهای تقویت و تعمیق همدلی و هم زبانی

همدلی وهمزبانی
حضرت علی (ع) راه تحقق جامعه همدل را درک متقابل وظایف، خیرخواهی و نصیحت، یاری رسانی نیکو و امر به معروف و نهی از منکر می دانند.مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۴ را با عنوان “دولت، ملت، هم دلی و هم زبانی” نامگذاری کردنددر شعار امسال، همدلی نماد هماهنگی های باطنی است و همزبانی نماد هماهنگی های بیرونی است. قلمرو این هم دلی و هم زبانی، همه میدان‌هایی است که پیشرفت کشور و تحقق عدالت و گسترش معنویت، به آن نیاز دارند .اگر چه رابطه و حقوق بین دولتمردان و مردم ، امری دو سویه است، اما به حکم قاعده ی منطقی «الناس علی دین ملوکهم » وظیفه ی دولتمردان در این امر سخت تر از مردم و رسانه ها است.از این حیث، افزودن پسوند «هم زبانی» در عنوان سال،می تواند دلالتی دال بر این بخش از منازعاتی باشد که در سال های اخیر رخ داده است.
پیوندهای روزانه
پیوندها
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

سال 1394 هجری شمسی از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به نام «دولت و ملت همدلی و همزبانی» نام گرفته است.ضروری است در این خصوص تأمل و اندیشه کنیم که دولت و ملت ایران چه نیازی به این همدلی و همزبانی دارند؟

قبل از ورود به بحث لازم است تعریف نظری و عملیاتی متغیر همدلی و همزبانی بیان گردد.همدلی و همزبانی در فرهنگ لغت ها به معنای موافقت عملی که بین دو طرف واقع می شود اطلاق می گردد و با واژگانی همچون سازش، هماهنگی، سازگاری، همراهی و یکدلی معنا شده است(فولادی، 1384: 89).

بنابراین هر بررسی علمی و تجربی در مورد همدلی و همزبانی بدون رجوع به اصول نظریه عمومی جامعه شناسی در مکاتب و حوزه های جامعه شناسی، روانشناسی و روانشناسی اجتماعی خام و نارسا خواهد بود. از طرفی تبیین همدلی به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته نیازمند بررسی کلیه عوامل و متغیرهای اجتماعی، روانی، فرهنگی، زیستی و اقتصادی در ارتباط متقابل یکدیگر است(محسنی تبریزی، 1383: 45). همدلی و همزبانی ملت  و دولت می تواند در پیشبرد اهداف مادی و معنوی یک کشور سهم به سزایی داشته باشد لذا ابعادی که در تحقق این امر مهم نقش اساسی دارند باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند.

مفهوم همدلی و همزبانی از موضوعات اساسی تئوریهای ساختی – کارکردی در جامعه شناسی محسوب می شود. از دیدگاه متفکرین نظریه ساختی- کارکردی، همدلی پایه نظم اجتماعی را تشکیل داده و ایجاد و گسترش زمینه های وفاق و همبستگی اجتماعی، موجبات فعالیت و مشارکت گستردۀ افراد جامعه را فراهم می آورد. بهم پیوستگی اجتماعی در صورت همدلی ضامن ثبات سازمان اجتماعی قلمداد می شود. در دایره المعارف علوم اجتماعی، مفهوم همدلی و همزبانی به پیوستگی متقابل دولتها و افراد از طریق وابستگی متقابل، تفاهم و یا خاستگاه مشترک اجتماعی محسوب می شود(بیرو، 1387: 712).

.عوامل موثر بر همدلی از منظر جامعه شناختی پدیده ای را می رساند که بر پایه آن در سطح یک گروه یا جامعه، اعضا به یکدیگر وابسته اند. همدلی در گروه به معنای آن است که گروه وحدت خود را حفظ کنند و با عناصر وحدت بخش خود تطابق و همنوایی یابند.همدلی و همزبانی دلالت بر توافق جمعی میان اعضای دولت و مرم یک جامعه دارد و آن عامل پذیرش و درونی کردن نظام ارزشی و هنجاری یک جامعه و وجود تعلق جمع ( احساس ما کردن) و نیز وجود تراکمی از تعامل در میان افراد و همزبانی عبارتست از مشارکت سیاسی،مشارکت اجتماعی،پایبندی و شرکت در فعالیت های مذهبی،عدم بیگانگی اجتماعی و قوم گرایی می باشد.

همچنانکه در سطور بالا آمد اگر هم دولت و هم ملت از این آرمان ها،اهداف،ارزش ها و ایستارها تعریف و تصویر مشترکی داشته و در قبال تحقق اهداف و پاسداری از ارزش ها احساس مسئولیت مشترک داشته باشند.بدیهی است سرمایه ها ،استعدادها و توانایی های ملی در این مسیر به کار گرفته خواهد شد و از هدر رفتن آن ها جلوگیری می شود. ولذا از همین روزهای اول طرح این شعار برای سال 1394 باید مراقب سوءاستفاده های بیش از پیش از مفهوم « همدلی و همزبانی» نیز از سوی گروه های محفلی و باندی در کشور بود.چرا که عده ای برای رسیدن به منافع شخصی سعی در تفسیر این شعار در راستای تفرقه و شکاف بین دولت و مردم خواهند نمود. از این رو مقام معظم رهبری با قبول نقد منصفانه دولت برای عدم تفسیر به رأی منتقدان دولت و جدا کردن آن منتقدان از منتقدان مغرض می فرمایند: از این رو مهمترین عنصری که منتقدان دلسوز باید با توجه به نام سال و سخنرانی در حرم رضوی شاخص های خود را پالایش کنند،این است که بدانند هدف دولت حل مشکلات کشور است.(   )لذا از سویی باید به او کمک کنند.توصیه ای که رهبر انقلاب  در همان روز تنفیذ دولت جدید بیان فرمودند که « همه سعی کنند کمک کنند،به مسئولین،به دولت،به رئیس جمهور کمک کنند تا انشالله بتوانند وظایف سنگینی را که بر عهده دارند،به خوبی انجام دهند(مقام معظم رهبری،12/05/1392) و موفقیتش را موفقیت خود بدانند.

تجربه انقلاب اسلامی به مثابه انقلاب مردمی نشان داده است که مشکلات امنیتی داخلی- منطقه ای و جهانی جزء با حضور مردم قابل حل نیستند و حضور مردم موجب بالا رفتن مشروعیت اسلامی خواهد شد

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۱/۱۴
ابراهیم محمودزاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی